Znáte všechny svatební tradice a jejich pravý význam?

Určitě se ve finální fázi plánování vaší svatby dostanete právě na svatební zvyky a tradice a budete se rozhodovat, které chcete dodržet, které částečně a které naopak vůbec. Pokud jste tedy svatebním tradicím otevřeni, pojďme se společně podívat na ty, se kterými se na dnešních svatbách setkáváme nejčastěji.

 

Svatební vývazky

Vývazek sám o sobě má plnit funkci ozdoby a „označení“ každého ze svatebčanů. V dnešní době je často pojat velmi kreativně a volným stylem. Někdo dává do vývazku mašličku, kytičku, někdo vývazek nahrazuje např. plackou s iniciály novomanželů atd … Původně byla ale do vývazku využívána myrta, která představuje symbol lásky, štěstí a plodnosti už od dob starého Řecka a Říma. Pokud tedy chcete být tradiční, pokuste se alespoň malou snítku myrty do svých vývazků zakomponovat.

Svatební špalír

Po obřadu a gratulacích svatebčané často vytvoří tzv. špalír a na novomanžele hází rýži, okvětní plátky, konfery či foukají bubliny z buklifuků – fantazii se zde meze nekladou. Symbolizuje to bohatství a plodnost, kterou tímto způsobem svatebčané novomanželům přejí ještě po gratulacích. Pokud chcete tuto tradici dodržovat, domluvte se nejdřív s místem obřadu, zda toto povolují. Jelikož se lístky či rýže a další musí po obřadu uklízet, nekterá místa s tím mohou mít problém.

Rozbíjení talíře

Svatební tradice, která je součástí téměř každé české svatby, se provádí při příchodu na svatební hostinu. Personál novomanželům nabídne přípitek a poté „nečekaně“ upustí talíř na zem. Uklidit střepy je následně na novomanželích.

A víte vůbec, proč se ten talíř vlastně rozbíjí a zametá? Střepy přinášejí štěstí, společným zametáním tedy prokazují novomanželé vůli spolupracovat a hlukem se údajně odhánějí zlí duchové. Často se najdou hosté, kteří zametání střepů novomanželům ztěžují jejich opětovným rozsypáním nebo rozšlapáním na ještě menší kousky. To, aby věděli, že v životě přijdou i těžší chvíle. Novomanželé by si měli správně dva kousky ponechat … aby jim štěstí neuteklo.

Svatební přípitek

Svatební přípitek by měl správně pronášet otec nevěsty. Pokud to ale z nějakého důvodu není možné, může se toho ujmout některý ze svědků. Samozřejmě v dnešní době se na svatbách setkáváme i s více přípitky a od různých hostů. Je pouze na vás koho o jeho pronesení požádáte, na dotyčném je potom to, zda to přijme.

Polévka z jednoho talíře

Test spolupráce čeká novomanžele hned na hostině a to ve formě společného jezení polévky. Novomanželé se dělí o jeden velký bryndák, jednu porci polévky a jednu (často děravou) lžíci. Společné jezení symbolizuje, že odteď se o vše budou dělit rovnoměrně.

Krájení svatebního doru

Svatební dort neodmyslitelně patří ke svatebnímu dni a pokud ani na vaší svatbě nebude chybět, určitě přemýšlíte, jak jeho krájení uchopit. Nabízí se hned několik možností. Pokud ale nechcete zanedbat tradici, která má svoji symboliku, určitě budete vy, jako novomanželé krájet první kousek dortu … společně … jedním nožem. Tento kousek dortu bude zároveň pro vás dva. Potom záleží jen a jen na vás, zda zbytek dortu necháte nakrájet personál, nebo to dotáhnete až do konce vy. Tady bude svoji roli hrát počet hostů, které musíte nasytit.

Krájení dortu je rovněž opředeno i mnoha pověrami. Jedna z nich říká, že ten, který má při krájení ruku nahoře a vede tedy svého partnera, bude v manželství hlavou rodiny. Další pověra upozorňuje na to,že nevěsta by měla krájet dort a ženich by ji měl překrývat ruku z jiného důvodu. Muž tímto naopak symbolizuje to, že své ženě bude v manželství oporou. A další pověra zase praví, že ten, kdo se nože dotkne jako první, bude vládnout v kuchyni. No je to trochu zmatek, že? Ale pozitivní je, že si to krájení následně můžete interpretovat tak, jak vám bude oběma nejlépe vyhovovat.

První tanec

První tanec na svatbě by měl náležet nevěstě a ženichovi. Zbytek svatebčanů při něm utvoří kruh okolo novomanželů. K tanci se následně připojují i oni, novomanželé by druhý tanec měli věnovat rodičům. Nekdy se setkáváme i s tradicí, kdy si nevěsta „musí“ zatančit s každým přítomným mužem.

Házení svatební kytice

Symbolika této tradice je všem asi dobře známa. (Ta, ze svobodných dam, která nevěstinu kytici chytí se do roka vdá.) Nevěsta, která kytici hodí, ji tim předává další z dam, jelikož ona už ji nepotřebuje. Často se setkáváme s tím, že nevěsta si chce svoji kytici uchovat a např. usušit na památku. Pokud patříte k této skupině nevěst, ale přesto byste tuto tradici na svojí svatbě ráda praktikovala, nezapomeňte si u své floristky objednat i tzv. házecí kytici. Tato tradice má i pánskou verzi, a to házení podvazku svobodným pánům.

V neposlední řadě nesmím zapomenout ani na „Něco starého, nového, půjčeného a něco modrého“. Ale o tom zas někdy příště.

 

A na závěr, dobře si promyslete, jaké tradice chcete na vaší svatbě mít, a jaké naopak ne. Tyto skutečnosti poté komunikujte se svojí svatební koordinátorkou, případně s dodavateli, kterých by se tyto tradice mohly dotýkat.