Byla jste požádána o ruku a chcete se pustit do plánování Vašeho vysněného svatebního dne? Zřejmě si hned na začátku položíte otázku, kde vlastně začít? Každý z nás už s největší pravděpodobností na nějaké té svatbě v minulosti byl a tuší, co všechno je její součástí. Určitě jste si právě z absolvovaných svateb odnesla inspiraci, jak pozitivní, kterou budete chtít aplikovat ve Váš den, tak i negativní, které se rozhodně obloukem vyhnete. Možná máte jasnou představu o svých šatech, výzdobě stolů, hudbě na první tanec. Víte ale do čeho se pustit jako první?
Svatá trojice
Hned na začátku svatebního kolotoče rozhodně vyberte svatební místo, se kterým jde ruku v ruce datum svatby. Ještě než Vašemu perfektnímu „wedding venue“ řeknete své ANO v podobě tučné zálohy, objednejte si oddávajícího. Ať už plánujete sňatek civilní či církevní, vždy si daný termín potvrďte ještě před závaznou rezervací svatebního místa a termínu. Myslet v tuto chvíli musíte i na čas obřadu. Chcete svatbu v dřívějších dopoledních hodinách, v poledne nebo až odpoledne? I to si s oddávajícím raději ujasněte.
Rezervujte včas své dodavatele
Pokud máte dostatek času na plánování Vaší svatby určitě si dejte na čas s vybíráním těch nejlepších dodavatelů. Počítejte i s variantou, že některý z Vašich vysněných dodavatelů bude ve Vašem termínu obsazen. Potom hledejte nejvhodnější alternativu. Nebojte se rezervovat si dodavatele jako fotograf, kameraman, vizážistka, catering, kapela, DJ či floristka na daný termín klidně rok a více dopředu. V tuto chvíli není potřeba květinářce říkat přesnou představu o tom, jak budou květiny vypadat, řekněte jí pouze přibližnou velikost zakázky (květiny pro svědkyně, korsáže, ozdoby na auta …). Není potřeba sdělovat kapele, jakou píseň si přejete na rodičovský tanec, ale řekněte jim, odhadovaný čas hraní. Catering také nepotřebuje v tuto chvíli vědět, kolik bude vegetariánů a kolik veganů. Zajímat je nicméně bude přibližný počet hostů. A tak dále …
Svatební šaty vybírejte také s dostatečným předstihem, ideálně 9 – 12 měsíců před svatbou. Nějakou dobu Vám zabere průzkum online, co se Vám líbí a co se hodí do stylu Vaší svatby. Další měsíc strávíte obhlídkami salonů či u švadlen. Až vyberete ty vhodné šaty pro Vás, zamluvíte termín a po domluvě se salonem či švadlenou se domluvíte na zkouškách šatů. Poslední zkouška by neměla být dříve než 2 – 3 týdny před svatbou, aby Vám šaty skutečně seděly. Přečtěte si více o tom, Jak vybrat svatební šaty.
Nezapomeňte na prstýnky a vybírejte je také s předstihem, jejich výroba může trvat až 3 měsíce.
Samostatným tématem je určitě svatební oznámení, které by nemělo být doručeno hostům později než 2 měsíce před svatbou. Kdy ho ale začnete řešit je úplně jiná otázka. Svatební oznámení předurčuje styl Vaší svatby. Ve chvíli, kdy víte místo, datum a čas obřadu a styl výzdoby začněte hledat dodavatele, který Vám oznámení vyhotoví. Pokud chcete více rad týkajících se toho, Kdy je ten správný čas na svatební oznámení a jak by mělo vypadat?, čtěte článek na blogu.
Tohle vše Vás čeká v prvních měsících plánování Vašeho velkého dne. Na to co zařídit pár měsíců před svatbou se spolu podíváme v příštím článku.